Egy vegyész gondolatai a vörösiszap kapcsán, kiegészÃtve egy fizikus észrevételeivel.
Â
Kedves ismerőseim!
Mivel sokan érdeklÅ‘dtek nálam/tÅ‘lem, mi is ez a vörösiszap, összeÃrom a legfontosabbakat.
Â
Nos: az alumÃnium ércét, a bauxitot Å‘rlik lisztté, és ebbÅ‘l az alumÃnium tartalmat nátrium-hidroxiddal vonják ki. Mivel az érc nem tiszta, az oldhatatlan anyagok (agyagásványok, feltáratlan bauxit, kÅ‘zetliszt, stb) egy rozsdától vörös, iszapsűrű anyaggá állnak össze a folyamat végén. Ennek neve találóan vörösiszap. Ezt jobb helyeken kicentrifugálják, illetve szeparátorokban ülepÃtik, majd tömbökké sajtolják, és többnyire a vaskohászatban felhasználják. Nem mellesleg ez a vörösiszap érték is lehet, mert igen dús galliumban, germániumban, amik a félvezetÅ‘ipar aranyát jelentik. Magyarországon nem sz*rakodnak vele, kiengedik a természetbe, "oszt jólvan". Mivel nem vÃztelenÃtik, benne marad a nátrium-hidroxid, ismertebb nevén a marólúg egy része is. A zagytárolók kialakÃtásánál - igen régi történet- nem vacakoltak alá fóliázással, agyagos vÃzzárással, hanem letaroltak egy területet, köré húztak egy gátat, "oszt jólvan." Aziszap az ülepedés és tömörödés során nagyjából úgyis elvégezte ezt a drága munkát.
Eddig az eddigiek.
TározóépÃtés: a képen jól látható a szintkülönbség, mely a település és a patak irányába tovább lejt. Gátszakadás, szivárgás esetén a zagy védhetetlenül a patak és a település irányába árad. Ilyen terepviszonyok mellett a talajszint alatti, lesüllyesztett tározó lett volna célszerű, de az sokkal drágább. Az olcsóbb külsÅ‘ tározó megtervezése és épÃtésének engedélyezése megalapozta a tragédiát.
 Gátszakadás:Megbocsáthatatlan bűn
?Ilyet még nem láttam! A fotó tanúsága szerint a gát két ága megerÅ‘sÃtés nélküli derékszögben találkozott.
Egy fizikus számára természetes, hogy a gátszakadás ebben a csatlakozásban történt. A derékszögű csatlakozásban ugyanis a nyomóerÅ‘k elnyomják egymástól a gát két ágát. Ennek a feszÃtésnek nem állhat ellen az a gátvastagság, amely az egyenes szakaszon még teljesÃti a kötelességét.
Nem véletlen, hogy minden olyan szerkezetnél, amely belsÅ‘ nyomásnak kell ellenálljon, kerülik nemhogy a derékszögű, de általában az éles találkozásokat is, mert azok mindig nagyon gyenge pontok. A nyomástartó edények és más nyomástartó szerkezetek mindig lekerekÃtettek, hogy a belsÅ‘ nyomóerÅ‘ eloszoljon rajtuk, ne egyetlen pontra vagy élre összpontosuljon.
Megbocsáthatatlan bűnt követett el, aki ide lekerekÃtett helyett derékszögű gátcsatlakozást tervezett.
Válas György
fizikus
Népszabadság| 2010. október 9
 [Ma már tudjuk, hogy pont a sarok rész alatt agyagos talajréteg található, melyen az átázott töltés megsüllyedt.]
A tragédia: első sorban a hullámfront, ami végigszáguldott erdőn, mezőn, falun. Ez, a közvetlen fizikai kontaktusnál egy normál tempójú autó becsapódási erejével mér ütést mindenre. Ez az erő természetesen függ a hullámmal közvetlenül találkozó felülettől. Amint ez megtörténik, olyan súlyos tárgyak (autók, gépek, kerti bútorok,
farönkök) indulnak útnak, amiket maga a sodrás esetleg nem is tudna kimozdÃtani. Mint a vulkáni laharoknál és a cunamiknál, itt is az uszadékok romboló ereje okozza a legnagyobb kárt, és a legtöbb sérülést.
Amint az első hullám tovahalad, mögötte a sűrű, iszapos anyag áramlik.
A nagy sűrűség és a relative magas viszkozitás miatt ennek eróziós hatása is jelentÅ‘s, ami a tereptárgyak sodrás felÅ‘li részén közvetlen kimosódást, mögöttük viszont komoly örvényáramlást eredményez. A szembÅ‘l érkezÅ‘ nyomás plusz kimosódás, illetve a hátulról jövÅ‘ szÃvóerÅ‘ újabb rönkfákat, kimosott fatörzseket visz magával. Ezek ütközése emberrel, tárgyakkal nem szorul magyarázatra. Az utcák terelÅ‘ hatása, a házfalaknál magasra csapó hullámok valamennyire irányÃtják, de egyben koncentrálják is az áradat erejét. Az elsodort emberek és állatok a gyors sodrás, a sűrű iszap miatt vannak még veszélyben.
 És a legfontosabb: a lúg. Értesüléseim szerint 12-13pH-t mértek az áradatban, ami kb. 1%-os lúgkoncentrációnak felel meg. Ez folyósabbá teszi az iszapot, ami a nagy területen való szétterülést eredményezi.
Ez a legjobb hatása. Rosszabb, hogy ez a kevésnek tűnÅ‘ mennyiség szembe kerülve nagyon rövid idÅ‘ alatt vakságot okoz, Ãgy ember és állat, ha a fején átcsapott az ár, gyakorlatilag elveszett. Lenyelve a száj és a nyelÅ‘csÅ‘ felmaródását okozza. A gyomrot kevésbé támadja, mert azt vastag nyálka, és a lúgot közömbösÃtÅ‘ sósav védi.
A bÅ‘rre kerülve pillanatok alatt feloldja a bÅ‘rt takaró vékony zsÃrréteget, majd ugyanÃgy a bÅ‘r rétegeit is. Ez erÅ‘s égÅ‘, maró érzéssel jár, nagyon fájdalmas. A ruha csak súlyosbÃtja a dolgot, mert szivacsként szÃvja magába a marólúgot, és azt a bÅ‘rön tartja. Tovább súlyosbÃtja a marást azzal, hogy a mozgásnál dörzsölÅ‘ hatást fejt ki, és a megmart felületeket egyrészt irritálja, másrészt az elkocsonyásodott szöveteket is letörli, ezzel szó szerint friss húst ad a maró anyagnak. Ráadásul a körmök alatt, hajlatokban, sérülésekben a marólúg megül, és napok múlva is eszi a szöveteket, súlyos
gyulladást okozva még napokkal a menekülés után is.
Emberi értékek: a lúgnak olyan erős maró hatása van, hogy az üveget is megmarja. Itt, "szerencsére" a "kis" koncentráció és a rövid behatási idő miatt erről szó sincs. Az ekkora koncentrációjú lúgkőnek a legtöbb anyag ellenáll egy ideig. Gond ott van, hogy az iszap ezt a behatási időt nyújtja el. A festékek lemaródnak, a vas korrodál, ám az
alumÃnium tárgyak (utcai lámpák, táblák tartóoszlopai, az autók motorjának borÃtása) gyakorlatilag feloldódnak. Ez ott jelentÅ‘s, ahol ezek a tárgyak a kisebb-nagyobb tavakban megállt vörösiszapban ragadnak.
 Környezet: A földeken szétterült vörösiszap, a lúgtartalom miatt gyakorlatilag sterilizálja a környezetét. A talajlakó
mikroorganizmusok, rovarok, állatok ugyanúgy elpusztulnak, mint a gombák és a növényvilág. A mikroorganizmusok hiánya a talajban a lebontást állÃtja meg, a növények gyökérzetének legfinomabb részei pedig szintén az oldódás áldozatául esnek, a teljes növény pusztulását eredményezve. A pusztuló növények rothadása negatÃvan hat -majd, ha
tud rothadni- az élÅ‘világra, és a növények hiánya miatt a magasabb rendű élet sem térhet vissza, táplálék hÃján.
Kell legalább egy év, mire a helyzet nagyjából rendezÅ‘dik. Az iszap felszÃnét az erózió kikezdi, megbontja, a lúg a levegÅ‘ szén-dioxidjával reagál, és nátrium-karbonáttá (sziksó) alakul. Még Ãgy is lúgos, de nem annyira. Az alumÃnium és a nehézfémek nagy része a talaj felsÅ‘ ötven centijében többé-kevésbé megkötÅ‘dnek, a sziksóval együtt. Hosszú évek esÅ‘zései ezt mind lassan-lassan belemossák az alsóbb rétegekbe, ahol egy részük megkötÅ‘dik, más részük a talajvÃzben
jelenik meg, de ennek koncentrációja már csak műszerekkel és a bulvársajtó pánikkeltő, felelőtlen riogatásaival mérhető. Ahogy a mostani radioaktivitás is, ami ugyan megvan, de olyan minimális, hogy egy zsák szuperfoszfát ehhez képest Csernobil. Komoly sugárzó anyag az ajkai szén volt, amit meg évtizedekig égettek az emberek, a hamuját
meg szétszórták az udvaron és a kertben, mégsem világÃt senki.
De jelenleg a szikes földnél tartunk: Ezen már meg tudnak telepedni a szél által odasodort mikroorganizmusok. Ezek elÅ‘ször lebontják, amit lehet, majd lassan megjelennek a sziktűrÅ‘ növények, vagy ha szerencsénk van, az un. "pionir társulások", amit mi közönségesen "gaz"-nak hÃvunk. Tipikus példájuk a szántóföldek szélén burjánzó vegetáció. Mikor ezek megélnek, és nÅ‘nek valamennyit, megélnek rajtuk a rovarok, majd erre épülve a kisebb rágcsálók, késÅ‘bb a többi állat.
 [A kiszáradt vörösiszap szálló porként is veszélyezteti az élővilágot, szennyezi a környezetet!]
 Lassan visszatér az ÉLET, de persze ez több évig is eltart. Néhány évtized múlva pedig mindez a történelem figyelmeztető példája lesz, a földben egy vörös üledékréteggel, és négy emberrel, akiknek még élniük kellett volna, akiknek szeretni és szerettetni kellene még évekig.
Üdvözlettel: Budai F